niedziela, 17 listopada 2013

Pirackie gadżety... czyli jak zrobić piracką flagę. I nie tylko.

Jedną z ulubionych bajek Igi (a trochę ich jest) jest Jake i Piraci z Nibylandii. Bohaterami bajki są trzy piracięta: Jake, który ma piracką szablę, Iza, która ma woreczek z magicznym pyłem dzięki któremu mogą latać, Fajtek, spec od czytania mapy skarbów i papuga Czachuś, która żadnego gadżetu nie posiada (tak mi się przynajmniej wydaje). 
Nikogo nie powinien  dziwić fakt, że moje dziecko zapragnęło choć przez chwilę poczuć się jak pirat, a może raczej jak piraciątko. A każde szanujące się piraciątko musi mieć gadżety, które sprawią, że nikt nie będzie miał wątpliwości, że właśnie piraciątkiem jest. I tutaj do akcji wkraczają rodzice. Tata kupuje gazetkę z gratisami - szablą Jake'a i piracką czapką, ale mama czuje niedosyt więc jakiś czas później w domowym warsztacie powstaje mapa skarbów, woreczek na magiczny pył i piracka flaga.


Co potrzebujemy?
Do wykonania mapy:
- papier, kredki, nożyczki;

Do wykonania flagi:
- dwa kawałki filcu, wielkość dowolna,
- jakiś patyczek, kijek itp.,
- igła i nici;

Do wykonania woreczka na magiczny pył: 
- kawałek materiału,
- sznurek. 

Zaczęłyśmy od chyba najprostszego gadżetu, a więc mapy skarbów.  Jak zrobić mapę skarbów? Ja po prostu wydrukowałam na komputerze szablon do wypełnienia z różą wiatrów itp., a Iga zabrała się za rysowanie reszty. 


Ja w tym czasie byłam zajęta pracą nad flagą. A jak zrobić piracką flagę?
Zaczęłam od narysowania szablonu czaszki i kości, wycięłam je z białego filcu i naszyłam na czarny filc. Tak wygląda flaga w trakcie prac:


Gdy Iga skończyła rysować mapę, opaliłam jej brzegi by ją trochę postarzeć. Wyszło tak: 


Ostatnią rzeczą był woreczek na magiczny pył. Ulubiona postać Igi z bajki "Jake i piraci z Nibylandii", Iza, ma właśnie taki woreczek z pyłem, którego używa gdy piracięta są w tarapatach. Jedyne, co musiałyśmy zrobić to wycięcie dziurek w okrągłym kawałku materiału (pozostałość po jakieś konfiturze) i przewlec sznurek:

i gotowe:PS Gdyby ktoś miał chęć samodzielnie wykonać piracką flagę, załączam szablon:
6 komentarzy:

Małgorzata Wach pisze...

Flaga rewelacyjna! A blog zachwyca pomysłami! Śmiem twierdzić, że dzięki temu co robisz dla córeczki, ona weźmie z Ciebie przykład i będzie robić rewelacyjne rzeczy w życiu!

KreatywnaMamaKreatywneDziecko pisze...

Dziękuję, o to właśnie mi chodzi :)

Mama pirata pisze...

Serdecznie dziękuję za tego bloga. Utwierdził mnie w przekonaniu, że własnoręcznie zrobione zabawki mogą cieszyć równie mocno (jeśli nie mocniej) niż te z najwyższej sklepowej póki.
Nasz czteroletni syn nie lubi prac manualnych. Zawsze złościł się, gdy zachęcałam go do malowania, rysowania czy wycinania. "Mamo, to dla dziewczyn", "Mamo to głupie". Jego zainteresowania od zawsze skupiały się na muzyce i instrumentach. Cieszyłam się, ale zarazem martwiłam, że nie chce nawet spojrzeć na kolorowankę.
Niedawno dostał na urodziny w moim odczuciu nieco nietypowy prezent - latarkę Philips w kształcie pirata Jake'a z Nibylandii. Starszy kuzyn, który wręczył mu prezent zachwycony jest piratami więc podarunek był zawinięty w pożółkły papier, dołączone życzenia miały formę pirackiej mapy, a czekoladki wyglądały jak złote dukaty. Nasz syn z otwartą buzią wysłuchał historii o piratach i o tym, że z piracką latarką łatwiej odnajdzie skarby.
Od tej pory świat piratów pochłonął go bez reszty. W zeszłym tygodniu robiliśmy opaskę na oko, a w weekend zrobimy flagę według Twojego szablonu.
Moje dziecko zaczęło chętniej podchodzić do prac maulanych. Pewnie następnie zrobimy czapkę, piracką mapę i inne gadżety. Dziękujemy.

KreatywnaMamaKreatywneDziecko pisze...

Mamo pirata bardzo dziękuję, naprawdę miło mi się zrobiło czytając Twój komentarz :) Cieszę się, że moje pomysły tak Ci się spodobały i że Twój synek być może przełamie niechęć do zabaw manualnych. U nas w domu szał na piratów trwa (dzisiaj po powrocie do domu z pracy zostałam powitana okrzykiem "Ahoj szczurze lądowy" :D), zaraz zabieram się za robienie pirackiej bandamki. Do obejrzenia już wkrótce na blogu.

ka pisze...

witam, a czy moze Pani napisac jakie wymiary ma flaga?

KreatywnaMamaKreatywneDziecko pisze...

Ka - nie pamiętam, ale to jest standardowy arkusz filcu kupiony w sklepie z artykułami plastycznymi.